خبر
یک شنبه 08 شهريور 1394

آموزش‌هاي فني و حرفه‌اي و نظام اشتغال

مهندس علي موسوي، مديركل دفتر طرح و برنامه‌هاي درسي ‌سازمان آموزش فني و حرفه‌اي كشور بررسی کرد
آموزش‌هاي فني و حرفه‌اي و نظام اشتغال

بي‌شك نيروي انساني يكي از ارزشمندترين منابعي است كه كشورها در اختيار دارند و چه بسيار است مواردي كه شكوفايي تمدن‌ها و پيشرفت‌هاي اقتصادي صرفا بر توسعه منابع انساني صورت گرفته است. يكي از راه‌هاي رسيدن به هدف توسعه انساني سرمايه‌گذاري در زمينه‌ آموزش‌هاي فني و حرفه‌اي و به‌طور كلي آماده و توانمند كردن افراد يك جامعه براي دستيابي به مرزهاي دانش فني و حرفه‌اي و احراز مشاغل فني و حرفه‌اي است. با توجه به آهنگ حركت تغييرات فناوري و اجتماعي، همه مردم نيازمند توسعه دانش و مهارت خود به‌طور دائم هستند و در اين صورت مي‌توانند در يك جامعه به‌صورت معنا‌داري زندگي و كار كنند. آموزش مهارتي به توسعه شخصي كمك مي‌كند و بهره‌وري و درآمد را افزايش مي‌دهد و سهم هر شخص در زندگي اجتماعي و اقتصادي را تسهيل مي‌كند. سرمايه‌گذاري در امر آموزش مهارتي، سرمايه‌گذاري براي آينده است و دانش و مهارت موتور رشد اقتصادي و اجتماعي است.

آموزش فني و حرفه‌‌‌اي (مهارتي) براي همه و كار براي همه، دو روي يك سكه هستند

ماموريت‌ سازمان آموزش فني و حرفه‌اي كشور در پاره‌اي از قوانين، آموزش بيكاران، افراد جویای کار و افراد شاغل بنگاه‌هاي اقتصادي تعيين شده است. براساس اين ماموريت ديدگاه آموزش شغلي بر مبناي برنامه‌ريزي درسي مهارت‌محور در برنامه‌هاي درسي ‌سازمان مدنظر قرار گرفته است. هدف اصلي در آموزش شغلي، كسب مهارت‌هاي تصدي يك شغل در حد سطح تعيين شده توسط كارآموز است. بنابراين شناسايي توانايي‌هاي نيروي كار در يك شغل معين، سرآغاز تدوين برنامه درسي است، پس فرآيند برنامه‌ريزي درسي مهارت‌محور، بايد ضامن دستيابي به اطلاعات شغلي باشد. البته، همه دوره‌هاي آموزش فني و حرفه‌اي با هدف آموزش شغلي ارائه نمي‌شوند، بلكه ممكن است صرفا براساس نياز شخصي عده‌اي از متقاضيان براي توسعه مهارت آنان بدون توجه به رشته‌هاي شغلي آنها ارائه شود كه تهيه برنامه درسي چنين دوره‌هايي مبتني بر مهارت يك شغل نيست. رشته‌هاي مهارتي‌ سازمان آموزش فني و حرفه‌اي كشور در 5 حوزه صنعت (برق، تاسيسات، جوشكاري، الكترونيك، متالورژي، صنايع فلزي، سراميك و...)، خدمات (فناوري اطلاعات، امور اداري، گردشگري و هتلداري، امور مالي و بازرگاني و...)، كشاورزي (باغي -زراعي، دامي – آبزيان، بيوتكنولوژي، منابع طبيعي و محيط‌‌زيست، صنايع غذايي و...)، فرهنگ و هنر (صنايع‌دستي، هنر‌هاي تزئيني، تجسمي، هنر نمايشي، تكنولوژي فرهنگي و...) و فناوري‌هاي راهبردي (فناوري‌هاي انرژي نو، زيست فناوري، نانو، هوا فضا و سلول‌هاي بنيادي و...) است.

تغييرات فناوري و پيچيدگي‌هاي محل كار از مولفه‌هاي اساسي هستند كه حوزه‌هاي اشتغال را در تمام سطوح تغيير مي‌دهند و بسياري از اوقات تهديد مي‌كنند. رصد كردن اين مولفه‌ها و تنظيم فعاليت‌هاي آموزشي در جهت آنها يكي از وظايف اصلي نهاد‌هاي سياستگذار در زمينه آموزش‌هاي فني و حرفه‌اي است. رويكرد‌هاي اساسي در ساماندهي آموزش‌هاي فني و حرفه‌اي به سمتي حركت مي‌كند كه پايداري رشته‌هاي تحصيلي شغلي در يك بازه زماني معقول قرار گيرد تا مهارت آموختگان بتوانند مسير شغلي را با اتكا به آنچه آموخته‌اند به راحتي و سهولت طي كنند. در آموزش‌هاي مبتني بر شغل رويكرد‌هاي مختلفي وجود دارد. از جمله رويكرد‌هاي همه‌گير آموزش مبتني بر شايستگي (CBT) است. در اين رويكرد برنامه درسي به‌صورت بسته آموزشي تهيه مي‌شود و از ويژگي‌هاي آن استحكام كافي، قابليت انعطاف در اجرا و‌ سازگاري محيطي است. اين فعاليت در مراحل اساسي ذيل انجام مي‌گيرد:

1-مطالعه بازار كار

2-دسته‌بندي مشاغل در حوزه‌هاي حرفه‌اي بزرگ

3-انجام فرآيند تجزيه و تحليل شغل

4- انجام نيازسنجي براي تعيين وظايف اصلي و كار‌هاي مربوط به آن شغل و حرفه

5- تدوين استاندارد دوره‌هاي آموزشي با توجه به معیار عملکرد تعیین شده

تماس با ما
  آدرس :
تهران - میدان انقلاب - ابتدای خیابان آزادی - ضلع جنوب - نرسیده به جمالزاده جنوبی - پلاک 38 - طبقه دوم
  کد پستی:
1313983694
  شماره های تماس :
021-66412438    021-66412445       021-66412438

در نقشه ما را ببینید

مجتمع آموزشی پیشگامان تهران

کاملترین و مجهزترین مرکز برگزاری دوره های آموزش تعمیرات فوق تخصصی سخت افزار در کشور
بیش از 9 سال سابقه درخشان در آموزش و تعمیرات
دارنده مجوز رسمی از وزارت کار ، تعاون و  سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور
ارائه گواهینامه مهارت داخلی و بین المللی با کد شناسایی ملی
برگزاری کلاسها به صورت کاملا عملی در 6 کارگاه مجهز
به همراه پشتیبانی نامحدود

RSS نقشه سایت

تمامی حقوق این وب سایت برای مجتمع آموزشی پیشگامان تهران محفوظ است.
Powered and Protected by FIP-CO WebSite Designers